13.04.2023 | Kategori : Produkter

Arbetsbänk WB 625 – så här ser den idealiska arbetsstationen i flygplanshangarer ut


Knappast någon annanstans är väl kraven på en teknikers verktyg och utrustning så höga som inom flygindustrin. De som servar och underhåller flygplan behöver specialiserade verktygssatser och mycket förvaringsutrymme. De behöver välorganiserade förvaringslösningar som garanterar maximal rörlighet så att det går att arbeta effektivt och säkert. De behöver verktyg som inte kompromissar när det gäller säkerhet och kvalitet. Därför är det är bra att STAHLWILLE har hittat optimala lösningar för dessa krav med arbetsbänken WB 625 och många verktygssatser för flyget.

Mycket förvaringsutrymme och arbetsyta – men ändå mobil

Flygtekniker måste vara redo att agera snabbt med en stor uppsättning verktyg. Och de måste vara redo att arbeta på flygplanet. Arbetsbänken STAHLWILLE WB 625 är utrustad med sju fullt utdragbara lådor och en 115 cm bred arbetsyta av tålig björkplywood med en arbetshöjd på 104 cm, allt på fyra olje- och syrabeständiga lättrullande hjul med smutsskydd och två låsbara bromsar. Det finns ingen bättre lösning för att kunna arbeta mobilt men ändå ergonomiskt med egna verktyg.

Verktygssatser som är lika individuella som flygplanet

Men om innehållet inte passar för uppgifterna spelar det ingen roll hur bra arbetsbänken är. Därför har STAHLWILLE ett brett utbud av förkonfigurerade verktygssatser i sitt sortiment. De är perfekt anpassade till enskilda flygplanstyper och deras underhållsscheman, och är tydligt ordnade. De utnyttjar utrymmet i de fullt utdragbara lådorna på ett optimalt sätt. Tack vare Tool Control System (TCS) kan du direkt se när en del i satsen inte har lagts tillbaka. Vad händer om det inte finns någon lämplig förkonfigurerad verktygssats? Även då kan du snabbt hitta en lösning, eftersom STAHLWILLE också erbjuder anpassningsbara skuminlägg för Tool Control System (TCS).

Speciallösningar för flygindustrin

STAHLWILLE har samarbetat med flygbolag över hela världen i många år. Eftersom vi känner till kraven i hangarerna och på flygplatsen bättre än de flesta andra tillverkare vet vi vad som verkligen räknas. Förmodligen är det viktigaste nyckelordet ”Foreign Object Damage” eller ”FOD”. Man måste till varje pris undvika att smådelar försvinner under underhållet och sedan orsakar skador på flygplanet. Tool Control System (TCS) är en viktig byggsten för att effektivt förebygga FOD. Detsamma gäller för QuickRelease, som är det enda låssystemet på marknaden som på ett tillförlitligt sätt låser alla delar, från spärrskaftet till förlängningen och kardanleden till hylsan, utan att det tar extra plats eller gör det svårt att arbeta i trånga utrymmen.

Ytterligare ett plus i hangaren: tack vare STAHLWILLEs speciella verktygssatser för flygindustrin kan två tekniker arbeta på en WB 625-arbetsbänk samtidigt. Hur fungerar det? Det är enkelt: vi har dubblerat de verktyg som används ofta. Enkelt men effektivt! Och naturligtvis gäller detsamma för alla verktyg: de har den tydligt igenkännbara, kompromisslösa STAHLWILLE-kvaliteten, ergonomin och precisionen. För perfekta resultat även under press.

Vill du veta mer om arbetsbänken WB 625 eller andra STAHLWILLE-lösningar för flygindustrin? Då ska du kontakta oss!